KÖMÜR ÇUKURU PEKMEZİ

HATAY NAR YÖRESEL ÜRÜNLER
 • KÖMÜR ÇUKURU PEKMEZİ
Fiyat
250.00
    
Ağırlık / Gramaj 1 Kg
Ürün Adı KÖMÜR ÇUKURU PEKMEZİ
Ürün Markası HATAY NAR YÖRESEL ÜRÜNLER
Ürün Kategorisi Yöresel Ürünler
Hızlı Al
Whatsapp : +90 506 035 11 11

Paylaş :

Ağustos - Eylül aylarında bağlardan toplanan üzümler büyük tahta tekneler konularak tepelenip ezilir. Ezilen üzüm üzerine Havera toprağı atılır. Bu toprak kaynatma öncesi dibe çökerken üzüm suyuna süzülerek, küllü veya kireçli su gibi parlaklık verir, kaynatma kazanlarına dinlenmiş, arıtılmış üzüm suyu tekrar süzülerek kaynatmaya konulur.

Bu kaynatmada son kalan ve tekrar tabana çöken havara toprağı kalıntısı ile yabancı maddeler tortu olarak ayrılır ve hayvan yemi olarak kullanılır.

Kaynatmada KEF tabir edilen üzüm suyu üzerindeki köpükten arıtılmış, duru, pırıl - pırıl üzüm suyu şırası suyu tekrar kaynatmaya alınır. nişasta peltesi gibi lüp - lüp patırdama diye tabir edilen kıvama gelince kazanda bulunan sıvıya nöbet şekeri veya saf bal karışımından oluşan katılaştırma mayası azar, azar ilave edilir.

Bu karışım enli tahta tokmaklarla bir veya iki gün dövülerek 40 kg üzüm suyundan 10 kg katı Belen Pekmezi elde edilir. Kasım sonuna kadar bu üretim kışlık sofralarda ağız tadı olarak kullanılmak üzere devam eder. Pekmezin sırrı; Nöbet şekeri ve saf baldır.

Yorum Sistemi

  Yorum Yap - Ekle


  190.00
  210.00
  210.00
  Kolay Alışveriş ve Uygun Ödeme Seçenekleri
  Pratik ve hızlı alışveriş yapabilmeniz için tasarımımız profesyonel ekipler tarafından yönetilmektedir. Ürünlerimiz sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda, kullanıcı testlerinden geçerek sunulmaktadır. Doğru yönlendirme ile aramış olduğunuz ürüne, hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktayız. Satın almak istediğiniz ürüne kolaylıkla ulaşabilir ve en uygun ödeme seçeneğini seçerek alışverişinizi sonlandırabilirsiniz.

  Hatay Nar ® Sistem tüm hakları Saklıdır. © 2024

  Sistem üzerinde bulunan hiçbir fotoğraf izinsiz olarak kopyalanamaz.

  U2Medya